dealer1.jpgdealer2.jpgdealer3.jpg

Artykuły

Cmentarz Parafialny w Czernichowie

Sprawy dotyczące Cmentarza Parafialnego w Czernichowie:

Jak co roku gdy zbliża się Uroczystość Wszystkich Świętych  cmentarz, który powinien być szczególnym miejscem zadumy i refleksji nad kruchym ludzkim życiem, staje się  często miejscem konfliktów, niezrozumienia i braku szacunku wobec zmarłych i drugiego człowieka.
Proszę o wzajemny szacunek, chociażby ze względu na pamięć o tych co odeszli.

Po raz kolejny prośby do wszystkich odwiedzających nasz cmentarz parafialny:
- szanujmy pracę innych - trawy i ziemi  nie wrzucajmy do kontenerów tylko zanośmy do kompostownika, który znajduje się nad kaplicą. W ostateczności pozostawiamy obok kontenera.
- śmieci domowych nie przywozimy pod cmentarz.
- budując nagrobek, bądź piwniczkę - stare nagrobki bezwzględnie wywozimy z cmentarza (jest to obowiązek Rodziny).
Przypomnienie z prawa cmentarnego – „każdy parafianin ma prawo  do pochówku na cmentarzu w grobie ziemnym. Natomiast budowa grobu murowanego (nagrobka lub piwniczki) wymaga zgody Właściciela Cmentarza” – u nas Proboszcza ponieważ jest to cmentarz parafialny.  

Przypomnę także krótko zasady obowiązujące u nas przy budowie grobu murowanego ( nagrobka lub piwniczki ) :
- nie zniszczyć nagrobka znajdującego się obok.
- zachować minimum 20 centymetrów odległości od sąsiedniego grobu. Ze względu na duże zagęszczenie nagrobków maksymalna odległość  ( jeżeli to możliwe ) może wynosić 40 centymetrów. Proszę jednak o zachowanie szacunku należnego temu miejscu.
Prawo cmentarne przy budowie nowych cmentarzy dopuszcza odległość 50 cm. między grobami – co postaramy się wprowadzić w przyszłości zagospodarowując nową część cmentarza.
Powyższe wymagania zostaną przypomniane każdej firmie kamieniarskiej, która buduje u nas nagrobki. Rodzina zamawiająca winna także o tym poinformować wykonawców. Jeżeli firma kamieniarska nie dostosuje się do zasad obowiązujących u nas musi opuścić teren cmentarza. Wszelkie uzgodnienia w tym względzie proszę najpierw podejmować z Administratorem cmentarza.
Moi drodzy, myślę że ze względu na szacunek do tego szczególnego miejsca, dostosowując się do powyższych zasad unikniemy niepotrzebnych konfliktów.  
 
                                 Czernichów, dnia 15 października 2011r.

 

Ks. Wiesław Grzechynia- proboszcz

2011 - Copyright all rights reserved